Najbliższe cztery tygodnie Panowie doktorzy Szymon Ogonowski i Stanisław Wrona spędzą na stażu naukowym na Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju (Shanghai Jiao Tong University) w School of Mechanical Engineering. Opiekunem naukowym obydwu staży będzie Profesor Zhushi Rao ze State Key Laboratory of Mechanical System and Vibration.

Naszym Kolegom życzymy owocnej współpracy z chińskimi naukowcami, trwającej także poza okresem stażu, oraz niezapomnianych nowych doświadczeń - zawodowych i kulturowych.

Zaciekawionych zapraszamy na stronę internetową Uniwersytetu: en.sjtu.edu.cn oraz State Key Lab: msv.sjtu.edu.cn/English/Default.aspx.

Shanghai Jiao Tong Univ. - logo

Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka został uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w kategorii działalności naukowej, naukowo-technicznej lub artystycznej. W uzasadnieniu (link) można przeczytać:

"Prof. dr hab. inż. Jerzy KLAMKA jest autorytetem w skali światowej w zakresie: sterowalności, obserwowalności oraz stabilności układów dynamicznych, teorii nieskończenie-wymiarowych układów dynamicznych; teorii sterowania optymalnego oraz układów dyskretnych o wielu zmiennych niezależnych. Jest twórcą: kryteriów badania sterowalności dla układów dynamicznych z opóźnieniami, warunków sterowalności dla układów dynamicznych o parametrach rozłożonych. Rozwinął teorię układów dyskretnych o wielu zmiennych niezależnych oraz podał rozwiązanie zagadnienia sterowania minimalno-energetycznego dla różnych klas układów dynamicznych. Monografia „Controllability of Dynamical Systems” stanowi jedną z podstawowych światowych pozycji w obszarze sterowalności układów dynamicznych. W ostatnim okresie Profesor wniósł istotny wkład w wykorzystanie metod mechaniki kwantowej w informatyce."

Panu Profesorowi składamy serdeczne gratulacje!

W sobotę 27.05.2017, czyli jak co roku - w sąsiedztwie rocznicy powstania Politechniki Śląskiej, miała miejsce uroczystość promocji doktorów i doktorów habilitowanych naszej uczelni. Dyplomy i gratulacje odebrali także dr hab. inż. Dariusz Bismor oraz dr inż. Stanisław Wrona z naszego Zakładu. Korzystając z okazji, jeszcze raz składamy obu Panom wyrazy uznania za wykonaną pracę i osiągnięcia!

Podczas uroczystości, która jest dorocznym świętem uczelni, odbyło się także nadanie godności Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej Panu prof. Antoniemu Niederlińskiemu. Gratulujemy pięknego wyróżnienia!

Zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami na temat sobotniej ceremonii zapraszamy do przeczytania aktualności uczelnianych.

promocje doktorskie i habilitacyjne 27.05.2017

We wtorek 23.05.2017 na specjalnym zebraniu pracowników Instytutu Automatyki odbyły się wybory dyrektora Instytutu i kierowników Zakładów na kolejną kadencję. Wynikiem głosowania pracowników Zakładu Pomiarów i Systemów Sterowania, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk został ponownie wybrany do kierowania Zakładem.

Na poziomie Instytutu Automatyki, funkcję dyrektora nadal będzie pełnić prof. dr hab. inż. Andrzej Świerniak. W pozostałych Zakładach na kierowników wybrano: prof. dr hab. inż. Joannę Polańską (w Zakładzie Analizy Eksploracyjnej Danych), prof. dra hab. inż. Mariana Błachutę (w Zakładzie Sterowania i Robotyki), dra hab. inż. Jacka Czeczota (w Zakładzie Urządzeń i Układów Automatyki), dra hab. inż. Krzysztofa Fujarewicza (w Zakładzie Inżynierii Systemów).

Panu Dyrektorowi oraz Państwu Kierownikom składamy gratulacje oraz życzenia owocnej pracy!

Dzisiaj na seminarium Zakładu Pomiarów i Systemów Sterowania gościliśmy Profesora Antoniego Niederlińskiego - specjalistę z dziedziny automatyki i znanego dydaktyka, niegdyś pracownika i rektora Politechniki Śląskiej, a obecnie wykładowcę Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wagi temu spotkaniu dodał fakt, iż Pan Profesor swego czasu kierował Zakładem i wielu pracowników ZPSS oraz gości obecnych na zebraniu to jego przyjaciele oraz wychowankowie. Drugim powodem uroczystego charakteru spotkania są zaś zbliżające się 80. urodziny Pana Profesora. Jeszcze raz dziękujemy za miłe spotkanie i wygłoszenie referatu oraz składamy serdeczne życzenia z okazji jubileuszu: nieustającego zdrowia, optymizmu i naukowego zapału!

Z przyjemnością informujemy także, że w sobotę 27.05.2017 r. o godz. 11:00 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej (Gliwice, ul. Konarskiego 18B), podczas uroczystości promocji doktorskich i habilitacyjnych, Pan Profesor Antoni Niederliński odbierze tytuł Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej. Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w tej uroczystości.

zebranie ZPSS